SwingDiego Dance Championships
May 10th - 13th, 2018

Schedule

Schedule

Thursday

  • 5:00pm – Registration Desk Opens
  • 7:30pm – Workshop in Main Ballroom
  • 8:30pm – Ballroom Opens – Open Dancing
  • 9:30pm – Pro-Am Routine Divisions
    • Female Pro/Male Am
    • Male Pro/Female Am
  • OPEN Dancing ALL night!!!

Friday

  • 11:00am -2:00pm – Rising Star Routine floor trials
  • 12:00pm – Registration Desk Open
  • 3:00pm – Workshops In Main Ballroom
    • 3:00pm – Gary McIntyre & Susan Kirklin
    • 4:00pm – Kyle Redd & Sarah Vann Drake
    • 5:00pm – Ben Morris & Victoria Henk 
  • 4:00pm – Rising Star Meeting Main Ballroom (Draw order/Turn in Music)
  • 6:00pm – Ballroom Opens – Open Dancing
  • 7:00pm – Open Strictly Swing Division
    • Prelims/Semi’s/Finals
    • Open to Novice thru All-Star
    • No Pros/Champions
  • 10:00pm – Rising Star Division
  • Open Dancing till Sunrise!!! 

Saturday

  • 7:00am – 10:00pm – Classic & Showcase floor trails 
  • 9:30am – Registration Desk Opens
  • 10:00am – Workshops In Main Ballroom
    • 10:00am – Sean McKeever & Courtney Adair
    • 11:00am – Jordan Frisbee & Tatiana Mollmann
  • 12:00pm – Open Dancing
  • 12:15pm – Jack & Jill Divisions Round 1
    • Novice round Prelim
    • Intermediate Prelim
  • 3:00pm – Jack & Jill Divisions Round 1
    • Masters Prelim
    • Advance Prelim
    • All-Star Prelim
  • Jack & Jill Divisions Round 2 
    • Novice Semi
    • Intermediate Semi
    • Masters/Advanced Semi (if needed)
  • Jack & Jill Divisions Round 3
    • Novice Quarter Final (if needed)
    • Intermediate Quarter Final (if needed)
  • 7:00pm – Ballroom Closed – Classic/Showcase sound check & floor runs
  • 8:00pm – 9:30pm – SwingDiego’s Red Carpet Cocktail Party
    • Main Ballroom
    • Dress to impress
  • 8:00pm – Ballroom Opens
    • Open Dancing
  • 9:30pm – Showcase Division
  • 10:30pm – Classic Division
  • Open Dancing till Sunrise!!!

Sunday

  • 7:00am – 10:00am – Junior Divisions floor trials
  • 9:30am – Registration Desk Opens
  • 10:00am – Workshops In Main Ballroom
    • 10:00am – Maxence Martin & Virginie Grondin
    • 11:00am – Benji Schwimmer
  • 11:00am – Junior Divisions meeting
    • Draw For Order & Turn In Music
  • 12:00pm – Ballroom Opens – Open Dancing
  • 12:30pm – Jack and Jill Finals
    • Master’s Jack & Jill Final
    • Novice Jack & Jill Final
    • Intermediate Jack & Jill Final
  • 3:00pm – Young America Division
  • 3:30pm – Young Adult Division
    • Advanced Jack & Jill Final
    • All-Star Jack & Jill Final
    • Champion Jack & Jill Prelim
  • 6:00pm – Champion Jack & Jill Final
  • 7:00pm – Awards
  • 10:00pm – Open Dancing till the floor is gone!!!