Schedule

Thursday

***All event in Grand Exhibit Hall unless otherwise specified***

  • 2:00pm – 5:00pm Jordan & Tatiana Intensive
    • Get INTENSIFIED! Set your intentions…
  • 3:00pm – Registration Desk Opens
  • 4:00pm – Floor trials for Rising Star until 6:00pm.
  • 5:00pm – Rising Star Division meeting
    • Draw For Order & Turn In Music
  • 5:00pm – Workshop In Main Ballroom
    • Myles Munroe & Tessa Cunningham-Munroe
  • 6:15pm – Pro/Am Divisions
    • Novice
    • Intermediate
    • Advanced
  • 7:00pm – Open Dancing
  • 9:00pm – Rising Star Division
  • Open Dancing

Friday

***All event in Grand Exhibit Hall unless otherwise specified***

  • 11:00am – Registration Desk Open
  • 12:00pm – Showcase & Classic Divisions meeting
    • Draw For Order & Turn In Music
  • 2:00pm – Workshops In Main Ballroom
    • 2:00pm – Kyle Redd & Sarah Vann Drake
    • 3:00pm – Benji Schwimmer
  • 4:00pm – Strictly Swing Divisions
    • Champion Strictly Prelim
    • Open Strictly Prelim (Novice / Intermediate)
    • Premier Strictly Prelim (Advanced / All Stars)
    • Open & Premier Division Semis (IF NEEDED)
  • 7:00pm – Strictly Swing Divisions
    • Open & Premier Finals
  • 9:00pm – Classic Qualifier
  • 10:00pm – Showcase Division
  • Open Dancing

Saturday

***All events in Grand Exhibit Hall unless otherwise specified***

  • 9:00am – Registration Desk Opens
  • 9:00am – Workshops In Main Ballroom
    • 9:00am – Gary McIntyre & Susan Kirklin
    • 10:00am – Kyle Redd & Sarah Vann Drake
    • 11:00am – Jordan Frisbee & Tatiana Mollmann
  • 12:00pm – Open Dancing/Jack & Jill Divisions Round 1
    • Novice round Prelim
    • Intermediate Prelim
  • 3:00pm – Jack & Jill Divisions Round 1
    • Masters Prelim
    • Advance Prelim
    • All-Star Prelim
  • Jack & Jill Divisions Round 2 
    • Novice Semi
    • Intermediate Semi
    • Advanced Semi
  • Jack & Jill Divisions Round 3
    • Novice Quarter Final (if needed)
    • Intermediate Quarter Final (if needed)
  • 7:00pm – Ballroom Closed – Classic sound check
  • 7:00pm-9:00pm – Cocktail Party at Earl & Parker’s 
  • 8:00pm – Red Carpet Affair – Cocktail attire 
  • 9:00pm – Classic Division
  • Champions Strictly Swing Final
  • Open Dancing

Sunday

***All events in Grand Exhibit Hall unless otherwise specified***

  • 9:00am – Registration Desk Opens
  • 9:00am – Workshops In Main Ballroom
    • 9:00am – Maxence Martin & Virginie Grondin
    • 10:00am – Jordan Frisbee & Tatiana Mollmann
    • 11:00am – Gary McIntyre & Susan Kirklin
  • 11:00am – Teams & Junior Divisions meeting
    • Draw For Order & Turn In Music
  • 12:00pm – Open Dancing/Contest Start Time
    • Junior & Team Divisions
    • Master’s Jack & Jill Final
    • Novice Jack & Jill Final
    • Intermediate Jack & Jill Final
    • Advanced Jack & Jill Final
    • All-Star Jack & Jill Final
    • Champion Jack & Jill Prelim
    • Champion Jack & Jill Final
  • 8:00pm – Awards
  • 10:00pm – Open Dancing

Monday

  • 12:00pm- 3:00pm Jordan & Tatiana Intensive 
    • Get INTENSIFIED! Evaluate your results…
  • 7:00pm – SwingDiego Afterglow Monday Night Dance In California Ballroom – $10.00
    • Not Included In Weekend Pass